filmTerminal

Maailmakino ja filmiklassika Terminalis

Passenger – Nädala film #153

“Passenger”(Poola 1963)
Lavastaja: Andrzej Munk
Operaator: Krzysztof Winiewicz
Osades: Aleksandra Slaska, Anna Ciepielewska, Janusz Bylczynski jt.
“Passenger” on dramaatiline film mitmes mõttes. Esiteks käsitluse all olev temaatika, mis puudutab Teise Maailmasõja järgseid dramaatilisi rikutud elude taaskohtumisi ja keerulisi olukorraga leppimisi. Teisalt, aga saatsid kurvad sündmused ka filmi tegemist. Nimelt 1961 aasta suvel alanud filmivõtted peatusid juba sama aasta 20 septembril, kui autoavariis hukkus lavastaja Andrzej Munk. Filmimata jäänud stseenid filmis lavastaja kolleeg Witold Lesiewicz.
Tegemist on väga omanäolise filmiga. Teos oli juba loomeprotsessis kavatsetult omanäoline segu fiktsioonist ja dokumentaalsest stiilist. Peale lavastaja traagilist hukku lisandus autori julgele lähenemisele veel ka oludest tingitud võimalused, mis tekitasid olukorra, kus filmimehe ametivend kasutas filmi lõpetamisel lavastaja poolseid pealelugemisi, fotosid ja muud olemasolevat materjali. Taoline omamoodi mitte lõpetatus lisab filmile veel omapoolse dokumentaalse värvingu ning see kõik kokku vormis 1963 aastal linastunud filmi üheks läbi aegade kõige hulljulgemaks ja omanäolisemaks holokausti käsitlevaks filmiks. Film leidis ka tugevat tunnustust Cannes’i ja Veneetsia filmifestivalidel.
Filmi tegevus leiab aset Teise Maailmasõja järgsel ajal, Atlandi ookeani ületaval laeval, kus kohtuvad Liza ja Marta. Üks neist oli aastate eest koonduslaagris vangivalvur ja teine vang. Kui alguses sakslane Liza arvab, et üks reisijatest vaid meenutab talle kedagi tuttavat, siis mida edasi, seda enam saab selgeks, et tõepoolest on tegemist selle sama vang Martaga. Tasahilju ilmub mäluspooidest välja ka aset leidnud sündmused, mis ei olnud sugugi kõik positiivsed. Kuidas taoline pingeline ja dramaatiline kahe naise vaheline suhtlus alguse saab ja kuhu see lõpuks välja jõuab? Kas naistel õnnestub sõjakoledused jätta minevikku ja vaadata loodetavasti helgema tuleviku poole? Seda kõike saab teada kui vaadata filmi “Passanger”.
Terminalis saadava “Passenger” DVD hinnaks on 8 eurot

Advertisements

Kommenteerimine on suletud.