filmTerminal

Maailmakino ja filmiklassika Terminalis

Winstanley – Nädala film #120

81b8fhapkl-_sl1500_“Winstanley”(UK 1975)
Lavastaja: Kevin Brownlow
Operaator: Ernest Vincze
Osades: Miles Halliwell, Jerome Willis, Terry Higgins jt.

“Winstanley” on 1975 aasta briti ajalooline draamafilm, mille aluseks on võetud David Caute 1961 aasta novell “Comrade Jacob”.
“Winstanley” vaatleb brittide ajaloos 17 sajandil reaalselt eksisteerinud sotsiaalsete õiguste eest võitlejat Gerrard Winstanley’t. Meest peetakse üheks esimeseks maailmas, kes katsetas kogukondlikul tasandil sotsialismi/kommunismi teooriaid ja ideid, mis on hiljem saanud aluseks paljudele kommunismi ja sotsialismi teoreetikutele ja praktikutele.
Film vaatlebki Winstanley’t ja teda järginud väikese seltskonna, keda tunti “diggers”i nime all, katseid asutada isetoimivat põllumeeste kommuuni, kus oleks kõigil võimalik omada maad ning seda ühiselt harides jagada sellest saadud hüvesid. Teos jälgibki neid pingutusi luua taoline väike ühiskond ning nende ideede põrkumist reaalsete maaomanike ja riigi sõdurite vahel. Tegemist on emotsionaalse ja liigutava looga ühe mehe visioonist muuta maailma paremaks kõigi jaoks.
Filmi tegemisel pandi erilist rõhku autentsusele. Näiteks kasutati 1640-ndate raudrüüd, mis laenutati filmi tarbeks Londoni muuseumist. Suurepärane võimalus näha elu-olu 17 sajandi inglismaal.
Terminalis saadava “Winstanley” BR/DVD hinnaks on 17 eurot

Advertisements

Kommenteerimine on suletud.