filmTerminal

Maailmakino ja filmiklassika Terminalis

Das Boot – Nädala film #67

31CyXlDyLmL._BO1,204,203,200_“Das Boot” (Saksamaa 1982)
Lavastaja: Wolfgang Petersen
Operaator: Jost Vacano
Osades: Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wennemann jt.
Muusika: Klaus Doldinger

Eepilise sõjafilmi “Das Boot” stsenaristiks ja lavastajaks on tuntud saksa lavastaja Wolfgang Petersen, kelle lavastatud filmide hulka kuuluvad veel sellised tuntud teosed nagu: The NeverEnding Story(1984), Enemy Mine(1985), In the Line of Fire(1993), Outbreak(1995), Air Force One(1997), The Perfect Storm(2000), Troy(2004) ja Poseidon(2006).
“Das Boot” põhineb 1973 aasta samanimelisel novellil, mille autoriks Lothar-Günther Buchheim. “Das Boot” on aegade jooksul olnud levis mitmel erineval versioonil. Esimene kinoversioon oli 150 minutiline ja linastus kinodes Saksamaal 1981 aastal. Kuna film on üks kallimaid Saksamaa filmiajaloos, siis toetas selle tootmist ka kohalik telekanal. Viimane kasutas ära võimaluse ning andis välja filmist ka teleseriaali versiooni, mis koosnes kolmest 100 minutilisest osast. Lisaks anti Austrias välja kuuest 50 minutilisest osast koosnev miniseriaal. Üheksakümnendate alguses istus Wolfgang uuesti montaashiruumis ning koostas 6 tunnisest materjalist 209 minutilise Director’s Cut versiooni, mis on ka käesoleva tutvustuse aluseks.
Lugu on jutustatud Lt. Werner’i(Herbert Grönemeyer) vaatevinklist, kes määratakse sõjakorrespondendiks saksa allveelaevale U-96. Edasi jälgib kaamera noorte meeste elu laevas, mille eesmärgiks on hävitada võimalikult palju vastase laevu. Loost õhkub klaustrofoobiat ning teeb silmad ette tänapäeva tõsieluseriaalidele, olles väga loomulik. Tõsi, algmaterjali kirjutanud Lothar-Günther, on peale filmi valmimist, seda kõvasti kritiseerinud just liigsetes liialdustes ning elukaugsuses ning tõenäoliselt on tal ka õigus, viibis mees ise just ühel taolisel laeval. Siiski ei tasuks lavastajat novelli filmilikumaks muutmises süüdistada, eks iga teos on looja nägemus reaalsest elust. Kolm ja pool tundi võib tunduda pikana filmi jaoks, mille tegevus leiab aset tillukeses “metallpurgis”, ometi suudab film olla meisterlikult pinev ning on täis põnevaid arenguid. Teosele annab oma emotsionaalse värvingu ka muusika, mis kuulub vaieldamatult filmimuusika klassika hulka.
Film sai 6 oscari nominatsiooni ja on leidnud tunnustust teistelgi festivalidel, lisaks peetakse filmi üheks parimaks sõjafilmiks.

Terminalis saadava “Das Boot” DVD hinnaks 9 eurot.

Advertisements

Kommenteerimine on suletud.