filmTerminal

Maailmakino ja filmiklassika Terminalis

Mart Raun soovitab – Local Hero

71KIHrM+lxL._SL1137_Local Hero – Kohalik kangelane (1983)

Režissöör: Bill Forsyth
stsenaarium: Bill Forsyth

osades:
Peter Riegert (Mac)
Burt Lancaster (Felix Happer)
Fulton Mackay (Ben)
Denis Lawson (Urquhart)
Jenny Seagrove (Marina)
Jennifer Black (Stella)
Peter Capaldi (Oldsen)

operaator: Chris Menges, kunstnik: Roger Murray-Leach, montaaž: Michael Bradsell, helilooja: Mark Knopfler.

Produtsent: David Puttnam.

111 min

“MAAGILINE & LOODUSSÕBRALIK ŠOTI KOMÖÖDIA”

Bill Forsyth on üks kuulsamaid ning hinnatumaid Šoti päritolu filmirežissööre. Dokumentalistina alustanud mees leidis tunnustuse juba oma esimese madalaeelarvelise filmiga “That Sinking Feeling” (1980). Sellele järgnes üks parimaid teismeliste komöödiad – “Gregory’s Girl” (1981). Teos, mida võib nimetada  šotipäraseks John Hughes’i laadi teoseks, leidis tunnustust ja edu nii kodumaal kui mujal maailmas, ning pakkus talle hea võimaluse järgmise filmi tegemiseks. Äsja “Tulevankrite” – “Chariots of Fire” (1980) eest oscari võitnud produtsent David Puttnam’i abil õnnestus tal valmis saada oma karjääri hinnatuim film, “Kohalik kangelane” – Local Hero” (1983).
Film toodeti 1980-ndate Šotimaa naftabuumi ajal. Forsyth võtab tuttava Taaveti ja Koljati loo (kuri ärimees ja kannatavad kohalikud) ning keerab selle pea peale. Felix Happer (Lancaster) on harrastusastronoomist ekstsentriline ärimees, kelle juhitud Ameerika firma Knox oil and gas soovib rajada Šotimaa Ferness’i nimelisse külla nafta rafineerimistehase. Tehasest palju rohkem huvitab aga meest Šotimaa tähistaevas. “Mac” MacIntyre (Riegert), kes on firma teada šoti päritolu, saadetakse külla läbirääkimisi pidama ja lepingut koostama.

 

“Kohalik kangelane” on kõnekas lugu väikesest kommuunist, mis pole huvitatud oma kodu säilimisest, vaid rikkusest, mida küla müümine võib talle tuua. Kohalikud vanamehed arutavad miljonäri elu keerulise elu üle, ning üks meremees on isegi oma paadi ümber ristinud “Hõbedollariks”. Samal ajal hakkab aga yuppie Mac aina enam sellesse armsasse ja looduskaunisse kohta kiinduma.
Bill Forsyth’i “Kohalikus kangelases” on midagi maagilist ja seletamatut. Lavastaja laseb lool ja tegelaskujudel rahulikult lahti rulluda justkui millelegi tähelepanu juhtimata. Film kulgeb oma vaikses ja orgaanilises tempos ning joonistab värvika pildi väikest külast –  selle ilust ja idüllist kui  ka selle ekstsentrilisusest. Kuigi kohalik liiklus tundub olevat nullilähedane, sõidab pidevalt kaadrist läbi ainuke kohalik mootorrattaga mees (“Gregory’s Girl’iga” tuntuks saanud John Gordon Sinclair). Küla ainsaks kontaktiks välismaailmaga on idüllilise merevaatega telefoniputka, kuhu Mac Ameerikasse helistamiseks pidevalt 10-penniseid topib. Kommuun on nii pisike, et kohalik hotellipidaja Gordon Urquhart’i (Lawson) peab ka maakleriametit ning suurema maalapi omanik on mees, kes elab ilma ukseta hütis. Sealt tuleneb filmi üks meeldejäävam lause: “kuidas sa teed äri inimesega, kellel pole isegi ust”.

 

Pilk, millega Forsyth jälgib ahneid külaelanikke, kes mängivad tehingust võimalikult palju raha vahelt lõikamiseks ootamismängu, pole kriitiline. Nagu oma eelnevas filmis “Gregory’s Girl”, jälgib Forsyth ka siin tegelaskujusid ilma neile hinnangut andmata, ning kogu draama rullub lahti orgaanilisel ja kergel moel. Huumor, mida võib šotipäraseks nimetada, on alati loo ja tegelaskujude teenistuses. Oma ökoloogilisest häälestumisest vaatamata ei ürita film olla sõnumifilm vaid peenetundeline meditatsioon 1980-ndate kapitalistlikest väärtustest, inimlikest kiusatustest ja keskkonna väärtusest.

 

Film on oma visuaalis näiliselt lihtne, ent ääretult kaunis ja väljapeetud. Suurepärane operaator Chris Menges (“The Mission”, “The Killing Fields”, “The Reader”) koos helilooja Mark Knopfler’iga (rockbändi “Dire Straits” rajaja) loob filmile unustamatu atmosfääri. Tekib tunne, nagu meid viidaks maagilisse muinasjutumaailma, kus Mac ainsana mõistab väärtusi, mille kohalikud on unustanud. Kuigi rannaäärne küla ja selle ümbrus filmiti erinevates Šotimaa paikades ega moodusta lavastaja sõnul geoloogi vaatepunktist kõige veenvamat tervikut, saab sellest ääretult lummav ja meeldejääv keskkond. Kuigi šotlased olid esialgu kurjad, et film rõhutas Šotimaaga seotud klišeesid, viib ta need tegelikult nihkesse ja vaatab neid seestpoolt. Filmis leidub ka viiteid kohalikele müütidele ja muinasjuttudele. Näiteks võib üht naistegelast vaadelda näki ja Šotimaa hingena.
“Kohalik kangelane” on õigusega üks armastamatuid ning kõrgemalt hinnatumaid filme, mis Inglise kuningriigist välja on tulnud ning leidis paari aasta eest tabavat kasutust ka Anthony Baxter’i teravas dokumentaalfilmis “You’ve Been Trumped” (2011), kus magnaat Donald Trump soovis rajada golfiväljakut Šotimaal asuvale looduskaitsealale. Donald Trump polnud kahjuks aga nii muhe tegelaskuju kui seda on Felix Happer.

 

Lisaks Hollywoodi näitlejatele Burt Lancaster’ile (“The Leopard”, “From Here to Eternity”) ja Peter Riegert’ile (“Animal House”) mängivad filmis mitmed tuntumad Šoti näitlejad: Malcolm Tucker’i ja Dr.Who’na tuntuks saanud Peter Capaldi (oma esimeses filmirollis), Dennis Lawson (“Star Wars’i triloogia”) & John Gordon Sinclair (“Gregory’s Girl”).

 

Ääretult šarmikas, soe ja maagiline film, mida ma ei väsi kõigile soojalt soovitamast.

 

Hinne: 9/10

IMDB  Rotten Tomatoes

Terminalis saadava “Local Hero” DVD hinnaks 5 eurot.

Advertisements

Kommenteerimine on suletud.