filmTerminal

Maailmakino ja filmiklassika Terminalis

Mart Raun soovitab – Big Trouble in Little China

51WG01EGFQLBig Trouble in Little China – Suur sekeldus väikeses Hiinalinnas (1986)
režissöör: John Carpenter
stsenaarium: W.D. Richter, Gary Goldman & David Z. Weinstein
osades:
Kurt Russell (Jack Burton)
Kim Cattrall (Gracie Law)
Dennis Dun (Wang Chi)
James Hong (David Lo Pan)
Victor Wong (Egg Shen)
operaator: Dean Cundey, kunstnik: John J. Lloyd, kostüümikunstnik: April Ferry, montaaž: Steve Mirkovich, Mark Warner & Edward A. Warschilka. Heliloojad: John Carpenter & Alan Howarth. Produtsent: Larry J. Franco.
99 min
“MÄNGULINE, LÕBUS JA KAOOTILINE MEELELAHUTUS”

John Carpenter’i nimi on seoses möödunud aastaste kultuslike filmidega nagu “The Guest” (2014) ja “It Follows” (2014) taaskord palju kõneainet tekitanud. Kuigi mees polnud isiklikult kummagi teosega seotud, on tema käekiri – eelkõige tema lavastatud õudusfilmid, tugevalt inspireerinud nende filmide režissööre.

“Big Trouble in Little China” – “Suur sekeldus väikeses Hiinalinnas” kuulub mehe suurimate finantsiliste läbikukkumiste hulka (see on omaette saavutus, sest Carpenter’il on neid üsna palju), ent on nüüdseks tema üks armastatuid filme. Nagu paljud teised omal ajal leige vastuvõtu osaliseks saanud mehe teosed nagu “The Thing” (1982) ja “Dark Star” (1974) oli ka “Suur sekeldus” ajast kõvasti ees. 1986. aastal ei olnud  Hong Kongi märulikinol Ameerikas väga laia kõlapinda ning paljuski võib Carpenteri kultusteost pidada üleminekuperioodi filmiks, mis taastutvustas läänemaailmale Aasia kino ameerikalikus võtmes. “Suur sekeldus” ühendas omavahel Hong Kongi jaburad 1970-ndate kung-fu filmid ja 1980ndate actioni ning tegi paljuski seda, mida Tarantino üritas saavutada filmidega “Kill Bill: Vol. 1” ja “Vol. 2” kakskümmend aastat hiljem. Avaldades austust kung-fu ja chop-suey žanrile pöörab Carpenter osad klišeed (samal ajal teisi nautides) pea peale, ning toob ekraanidele filmi, mis on korraga seiklusfilm, kung-fu eepos, fantaasia, horror, komöödia kui ka üsna jabur camp.
Peategelasest veokijuht Jack Burton (Russell) tiritakse ootamatult Hiinalinna müstilisse maailma kui ta sõbra Wang Chi (Dun) mõrsja röövitakse. Naise jälgi ajades satuvad nad ootamatult Hiina gängidevahelisse sõtta, kus ei puudu ka must maagia, müstilised olendid ning 2000-aastane kuri võlur Lo Pan (Hong). Enesele teadmata osutub Burton üheks saamatumaks action-kangelaseks läbi aegade, kes pole isegi enda filmis peaosaline – pidevalt segaduses ning sündmustest vähemalt kaks sammu maas. Enamus ajast peavad teised tema eest töö ära tegema ning kogu nali seisneb selles, et loo tegelik kangelane on Burtoni sõber ja sidekick Wang Chi. Seda aga ei mõistnud filmi rahastanud stuudio, kes sundis fimi alustama mittevajaliku proloogiga.
Kuigi Kurt Russell ja John Carpenter tegid koos viis filmi (“Elvis”, “Escape from New York”, “Escape from L.A.” & “The Thing”), on “Suur Sekeldus” vist ainus, kus Russell saab oma suurepärast koomikutalenti eksponeerida. Ta ei karda ennast ekraanil tolaks teha – see on üks põhjus, miks Jack Burtoni tegelaskuju meelde jääb. Siin pole näha staari ego, kes muretseks oma imidži pärast. Burton saab peksa, jääb kahevõitluses tihti kaotajaks ning tõestab peaaegu igal sammul oma ebakompetentsust. Temast on mõnikord isegi kasu – vahel õnnestub tal kogemata relvaga pahadele meestele pihta saada. Aga plaani tal pole – nii vastab ta oma sõpru päästma tulles küsimusele “kuidas sa meid päästad?” lausega “mul pole aimugi”.
Carpenteri oeuvre’i vaadates hüppab “Suur sekeldus väikeses Hiinalinnas” mehe loomingust välja. Kuigi lavastaja käekiri (koos trademark’iks oleva süntesaatorisoundtrack’iga) on tuntav, on film palju hoogsam ja kaootilisem kui ülejäänud. Mitte halvas mõttes kaootiline, pigem võiks ekraanil toimuvat nimetada organiseeritud kaoseks. Stsenarist W.D. Richter’i anarhistlik käekiri (mees tegi 1984.aastal teise üsna kaootilise ulmeseikluskomöödia “The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension”) on väga tuntav, nagu ka 1960-ndate ja 1970-ndate kreiside kung-fu filmide vaimsus. Mäletan, kui neid 1990-ndate lõpus TV1 kanali pealt vaatasin ja ekraanil toimuva hullumeelsuse tõttu üsna korralikult pead kratsisin. Tõepoolest, “Suure sekelduse” lugu on segane, ka Kurt Russell’i enda sõnul puudub tihti reaalne oht, ning kohati on ekraanil toimuvale raske kaasa elada. Carpenter suudab aga kõike orgaaniliselt koos hoida ega lase ei hullumeelsusel, märulil ega Richard Edlund’i (“Ghostbusters”) loodud muljetavaldavatel eriefektidel esiplaanil olla. Erinevalt kaasaegsetest seiklusfilmidest, mis pahatihti keskenduvad liigselt set-piece’idele ja eriefektidele, suudab Carpenter luua teose, mille fookuses on tegelaskujud. Dennis Dun on filmi kangelase rollis väga sümpaatne, Kim Cattrall on võrdväärne partner Russell’ile ning James Hong naudib oma kurikaela rolli. Tegelaskujusid on võib-olla liiga palju ning mitmed (nagu Kate Burton’i kehastatud Margo) võiks põhimõtteliselt välja visata, kuid kõik toovad filmi piisava energia ning entusiasmi, mistõttu ei ole põhjust nuriseda. On tunne, et näitlejad ja filmitegijad nautisid “Suure sekelduse” tegemist.

Kulus aega, enne kui filmile pihta sain ning selle šarm mulle mõjuma hakkas. Alles peale mitmekordset vaatamist oskasin seda rohkem hinnata. “Suur sekeldus väikeses Hiinalinnas” ei ole võib-olla suurepärane, ent on suurepärane meelelahutus. Film ei küündi küll John Carpenter’i parimate teoste nagu “The Thing” ja  “Assault on Precinct 13” (1976) tasemele, ent on kultusfilmi staatuse igati ära teeninud.

Hinne: 7/10
IMDB  Rotten Tomatoes

Terminalis saadava “Big Trouble in Little China” DVD hinnaks 9 eurot.

Advertisements

Kommenteerimine on suletud.