filmTerminal

Maailmakino ja filmiklassika Terminalis

Mart Raun soovitab – First Blood

600full-first-blood-posterFirst Blood (USA, 1982)

režissöör: Ted Kotcheff
stsenaarium:  Michael Kozoll, William Sackheim & Sylvester Stallone, David Morrell’i romaani alusel

osades:
Sylvester Stallone ( John Rambo)
Richard Crenna (kolonel Sam Trautman)
Brian Dennehy (William Teasle)
Bill McKinney (Kern)
Jack Starrett (Galt)
Michael Talbott (Balford)

operaator: Andrew Laszlo, kunstnik: Wolf Kroeger, montaaž: Joan E. Chapman, helilooja: Jerry Goldsmith, produtsendid: Buzz Feitshans, Mario Kassar & Andrew G. Vajna.

93.min

“KARAKTERIKESKNE ACTION-THRILLER”

Rambo. Nimi, mis tekitab paljudel ettekujutuse üheplaanilisest musklis action-kangelasest, kes kuulipilduja abil sadu inimesi maha notib, on tegelikult palju huvitavam ja komplekssem tegelane, kui ta reputatsioon võiks lubada, ning on kõige paremini realiseeritud esimeses etteastes, Ted Kotcheff’i lavastatud  filmis “First Blood” – “Esimene Veri”.

David Morrell’i 1972. aastal ilmunud romaani üritati ekraanidel tuua 10 aastat, peaossa sooviti nii Al Pacino’t, Dustin Hoffman’i kui ka Nick Nolte’t ja Michael Douglas’t. Lõpuks sai rolli Sylvester Stallone, kelle hapra karjääri antud film suuresti ka omal ajal päästis (kõik ta filmid väljaspool “Rocky” seeriat olid läbi kukkunud). Kuigi ettekujutus Rambost kui võitmatust action-kangelasest on inimeste teadvusesse jõudnud “Rambo: First Blood Part II” ja “Rambo III” filmide jaudu, pakub “First Blood” midagi absoluutselt teistsugust ning  huvitavamat, olles ka Sylvester Stallone’i karjääri üks kõige  parem osatäitmine.

Film tegeleb Ameerikat vaevanud Vietnami  teemaga – sõdurite  sõjajärgsete psühholoogiliste traumade ning suutmatusega normaalse eluga kohaneda. Rambo (Stallone) on üksik hulkur, kes oma vana sõbraga kohtuma tulles satub väikelinna seadusesilma William Teasle’i (Dennehy) terava silma alla. Viimane käsib tal lahkuda, kuna ei soovi oma linnas hulkureid näha. Kui Rambo teda kuulda ei võta, viiakse ta vangi, kus tema kohtlemine tuletab meelde Vietnami sõjas kogetu.Ta saab jagu end kinni hoidnud politseinikest ning põgeneb metsa. Vaatamata Rambo rahumeelsetele soovidele, hakkab politsei eesotsas Teasle’iga teda armutult  jahtima. Mida rohkem teda taga aetakse, seda rohkem meenuvad   sõjatraumad ning  Rambo astub privaatsõtta politseinike ning kohaliku kaardiväega.

Tegu on olemuselt klassikalise thrilleriga, mille keskmes on kassi-hiire mäng. Seda kõike läbib aga moraalselt hall piir, komplekssed ja konfliktsed tegelaskujud ning alltekst, mis tõstavad filmi oma žanri tippu. Väike stseen – Rambo kinnivõtmine laieneb järk-järgult tõeliselt suureks ja kontrolli alt väljuvaks sõjaks, mida kumbki – ei Teasle ega Rambo oska lõpetada. Teasle saab aru, et olukord on halb, ent oma ametist tulenevalt peab ta nõudma seadusest kinnipidamist ning ei saa lasta Rambol niisama minna – see tähendaks ju tema võimu lagunemist. Rambo pole aga midagi valesti teinud ning politseipoolne vääritikohtlemine käivitab temas traumad, reaalsuse piirid hägustuvad. Kohalik mets saab uueks Vietnamiks – sõjatandriks, kust ei pääse enne, kui Teasle on kõrvaldatud.

Teasle ja Rambo. Me ei pruugi kummagi tegelasega nõustuda, ent  mõistame neid. “First Blood” teeb huvitava valiku ning keskendub võrdselt nii Rambole kui tema jäilitajatele. Tegu on konfliktiga, kus pole ei häid ega halbu ning see teeb jälgimise huvitavaks. Kui tegevusse astub Richard Crenna mängitud kolonel Sam Trautman, Rambo ülemus ja ainus sõber, saame aru viimase taustast ning saame aru, kui lootusetut võitlust Teasle peab. Kõige kolme osatäitmised on tasemel, eriti säravad Brian Dennehy ja Sylvester Stallone. Stallone kunagine võrdlus DeNiro’ga on siin, nagu ka Rocky’s, ära teenitud. Rambo on katkine mees, kes on  pea terve filmi tagaaetav. Tegu on suuresti vaikiva rolliga ning Stallone loob juba avakaadrites meeldejääva ja sissepoole tegelase, kelle  draama toimib silmades. Seal on intensiivsust, viha, kurbust, empaatiat ning segadust – kõike, mis kahjuks Rambo tegelase järgmistes filmides puudub. Kuigi ka seeria järgmised osad tegelevad  oluliste teemadega (Afganistani sõda, olukord Birmas jne) on Rambo seal palju üheplaanilisem. Me mõistame, et tal pole pääsu oma mineviku traumade eest, ent need ei mängi neis filmides nii olulist rolli ning tal on seetõttu vähem nõrkusi. Rambo on neis filmides võitmatum ning palju selgema moraaliga.”First Blood’i” teeb nauditavaks just tõeliselt kompleksne peategelane, kelle teod  on kahetimõistetavad.Žanriliselt on tegu thrilleri, mitte actionfilmiga  ning see hoiab tervet lugu enam reaalsuses.

Filmi stsenaarium on täpne ja minimalistlik – Rambo ja Teasle`i konflikt ning tegelaskujud avanevad loo kulgedes ning film hakkab kohe kiirelt jooksma. Pole ühtegi raisatud sekundit ning isegi kõrvaltegelased, kes Rambot jahivad, on meeldejäävad. Režii ja montaaž on väga täpne ning visuaalselt on Kanada metsad tõeliselt ehedaks sõjatandriks muudetud. Jerry Goldsmithi muusika on ikooniline ning annab filmile suurema eepilisuse kui ka melanhoolia. Ainsaks nõrgaks kohaks võib pidada veidi  pikka ja  plahvatusterohket lõppu (raamatu lõpplahendus tundub huvitavam) ning ehk ka sõnumi liiga otsest väljaütlemist. Vaatamata sellele  on Stallone’i lõpumonoloog  suurepäraselt mängitud ning annab väga hästi edasi Vietnami sõdurite tragöödiat ja frustratsiooni.

Esimene Rambo -film “First Blood” on rikkalik ja kompleksne thriller, mis neile, kellel on visioon Rambost kui tühipaljast action-kangelasest, pakub meeldiva üllatuse. Ise nägin filmi esmakordselt umbes 12-aastasena ning olin segaduses, kuna ootasin Stallone’i ikoonilisest tegelaskujust  juttude põhjal  midagi väga erinevat.Vaatamata sellele jäi “First Blood”  mällu pidama ning aastaid hiljem seda vaadates  on tore tõdeda, kui hea filmiga tegu on.

Üks paremaid action-thrillereid, mis kunagi tehtud.

Hinne: 8.5/10

Terminalis saadava “First Blood” Blu-Ray hinnaks 10 eurot.

 

 

Advertisements

Kommenteerimine on suletud.