filmTerminal

Maailmakino ja filmiklassika Terminalis

Mart Raun soovitab # Goodbye, First Love

Goodbye-First-Love-DVD-coverrežissöör: Mia Hansen-Løve
stsenaarium: Mia Hansen-Løve

osades:
Lola Créton (Camille)
Sebastian Urzendowsky (Sullivan)
Magne-Håvard Brekke (Lorenz)
Valérie Bonneton (Camille’i ema)
Serge Renko (Camille’i isa)

operaator: Stéphane Fontaine, montaaž: Marion Monnier,
kunstnik: Mathieu Menut, kostüümikunstnik: Bethsabée Dreyfus,
produtsendid: Philippe Martin & David Thion

110 min

“ILUS JA AUS FILM AJAST JA ARMASTUSEST”

 

Mia Hansen-Løve‘i (“Father of My Children”) poolenisti autobiograafiline linateos “Un amour de jeunesse” –“Nooruse armastus” tegevus algab Pariisis 1999. aastal. 15-aastane Camille (Créton) on kirglikult armunud 19-aastasesse Sullivan’i ( Urzendowsky). Viimane plaanib aastapikkust reisi Lõuna-Ameerikasse ning jätab Camille’ Prantsusmaale lubadusega talle pidevalt kirjutada. Peagi aga kirjad katkevad ning tüdruku süda on murtud. Neli aastat hiljem tundub Camille oma eluga edasi läinud olevat – ta õpib arhitektuuri ja on suhtesse astumas oma õppejõu Lorenz’iga (Håvard-Brekke). Ometigi pole ta siiani Sullivan’ist üle saanud. Mis juhtub, kui nende teed taas ristuvad?

 

KUI SA MIND ARMASTAD, LASE MUL MINNA

 

Rääkimata sellest, kui vähe on tõeliselt ilusaid elulisi armastusfilme (à la “Blue Valentine”, “Before Sunrise”), on veelgi vähem filme, mis on suutnud usutavalt ja kompleksselt anda edasi teismelise armastuse valusid ja segadust. Meenuvad ehk Cameron Crowe`i“Say Anything…” ( kui te pole näinud, vaadake kohe, see on tõeliselt hea) ja Eric Rohmer‘i filmid nagu “A Summers Tale” või “Pauline At The Beach” (milles mängis see küll väiksemat osa). Ja just viimase lavastaja loomingule tundub nii oma vormilt kui sisult “Un amour de jeunesse” üsna sarnane olevat.

 

“Un amour de jeunesse‘i“ tagline “kui sa mind armastad, lase mul minna” annab aimu filmi kesksest ideest – kui raske on kellelgi minna lasta, isegi peale aastate möödumist. Camille’i ja Sullivani armastus on väga suur, ent see on viimase jaoks ka osa probleemist. Ta armastab Camille’i kirglikult, ent teda näib häirivat, et tüdruk tahab olla ta maailma keskpunktiks.

 

ROHMER’i – LAADNE FILM

 

Mia Hansen-Løve‘i režiilised ja stsenaarsed lahendused  on sarnased Eric Rohmer’i töödega. “Un amour de jeunesse” võtab luubi alla reaalsed (ilusad) inimesed ja nende igavesed suured probleemid. Film on rahuliku tempoga ja tundub näiliselt lihtne, koosnedes paljuski pikkadest jälgivatest plaanidest. Suurt plaani välditakse, kinematograafilised trikitamised (komplekssed misanstseenid, keerulised kaadrid, asjade rõhutamine montaaži ja heli kaudu) on tagaplaanil, ning näitlejatööd on parimas mõttes nähtamatud. Seetõttu tundub film väga aus ja ehe. Siin on peidus universaalne lugu, mis ei ürita kõikidele asjadele vastuseid leida, vaid mõistab, et tunded ja inimesed pole alati lihtsalt seletatavad. Ometigi me mõistame, mida tegelased filmi jooksul kogevad.

 

Väga palju jäetakse vaataja otsustada ning “Un amour de jeunesse” suudab kaunilt tabada keerukaid emotsioone ja suurte tunnetega kaasnevat segadust – ka neid asju, mis pole loogilised. Filmi vaadates meenuvad momendid nii enda kui teiste lähedaste elust. Kui palju oleme enda ümber näinud suhteid, mis on nagu filmis, näiliselt purunenud suure distantsi või liigse armastuse tõttu? Või seda, kui raske on inimestel teistest lõplikult lahti lasta ja edasi liikuda?

 

Mia Hansen-Løve’i režii on kaunilt läbitunnetatud. Tegu on poeetilise filmiga, mille visuaalia on kaunis ja lummav, täis peeneid detalie ning ilusaid leide (Camille’i ja Sullivani stseen pika söögilaua taga, ämbliku ja jõe motiiv jne). Kuigi film on tihtilugu nukker ja emotsionaalne, on siin ometigi palju kaunist ja positiivset. Soundtrack on väga tore ning tervel filmil on nostalgiline meeleolu,  mis ehk seostubki mälestusega esimesest armastusest.

 

AEG MÖÖDUB, ARMASTUS JÄÄB

 

“Un amour de jeunesse” pole igaühele. Selle heaks näiteks on üllatavalt polariseerivad kommentaarid IMDB‘s. Tegu on filmiga, mis ei ürita asju üle dramatiseerida ega anna tegelaskujudele esmapilgul meeletut arengut või kunstlikult mõjuvaid omadusi. Aeg liigub, asjad muutuvad, ent tunded ja inimesed jäävad tihti samaks. Antud elulisus on filmi tugevus ning muudab filmi lummavaks.

Kaunilt läbitunnetatud film armastusest, kaotustest, aja möödumisest ja asjade edasiliikumisest. Ja  esimesest suurest armastusest, mis meie elu nii palju defineerib. Ilus ja õrn film hingele, mida soovitan soojalt.

Film on huvilistele kättesaadav muusika- ja filmipoest Terminal (Facebook) DVD hinnaks 10 eurot.

Hinne : 8.5/10

filmi treiler:

 

Advertisements

Kommenteerimine on suletud.