filmTerminal

Maailmakino ja filmiklassika Terminalis

Koyaanisqatsi – Nädala film #7

Koyaanisqatsi Lavastaja: Godfrey Reggio

Operaator: Ron Fricke

Muusika: Philip Glass

Koyaanisqatsi on muusikaline dokumentaalfilm keskkonnast ja inimese mõjust sellele. Tänapäeval on keskkonnateemalised dokumentaalfilmid populaarsed, enamus neist on kindla valemi järgi kokku pandud kogumik intervjuusid, erinevaid fakte, uurimusi jms.

Selle nädala film on küll keskkonnateemaline, kuid erineb vägagi eelpool kirjeldatust. Nimelt oli Koyaanisqatsi omal ajal (80-ndate alguses) murranguline oma stiililt ja ülesehituselt, mis tahes filmi zhanri kohta. Oli ennekuulmatu (radikaalne ka tänapäeval), et tehakse täispikk film, millel puudub dialoog ja ainsad sõnad, mida loetud arv kordi filmi alguses ja lõpus korratakse, on pigem osa muusikast, kui info edastamise vahendist.

Kuigi film on enam kui 30 aastat vana ei ole see oma aktuaalsust minetanud, pigem vastupidi, on hämmastav vaadata neid kaadreid ja tõdeda, et jah – just selliselt ongi inimkonna areng kulgenud. Omanäoline on ka Philip Glassi muusika, mis sulandub meeldivalt ühtseks tervikuks pildireaga, lisades sellele kord kiirust, kord seda pidurdades. Kaameratöö on esmaklassiline ja kuigi antud film ei ole filmitud 70 mm lindile (mis on kaasaegsemate sama zhanri filmide puhul vaat et kohustuslik), on näha, et iga kaader on läbi mõeldud ja selle filmimisel ei ole tehtud järeleandmisi kvaliteedi osas.

Filmitud on Koyaanisqatsi Ameerikas, puutumata loodus rahvusparkides ja inimtegevus suurlinnades.

Kuigi film ei ole võitnud auhindu on see olnud eelkäijaks paljudele samalaadsetele filmidele, nagu näiteks: Chronos (1985), Powaqqatsi(1988), Baraka(1992), Naqoyqatsi (2002), Samsara (2011).

Terminalis saadava Koyaanisqatsi/Powaqqatsi topelt dvd hind 12 eur

Lisaks:

Baraka/Chronos topelt dvd hind 12 eur

Baraka br hind 16 eur

Samsara br hind 18 eur

Koyaanisqatsi cd OST hind 10 eur

Advertisements

Kommenteerimine on suletud.