filmTerminal

Maailmakino ja filmiklassika Terminalis

The Turin Horse – Nädala film #3

The Turin HorseThe Turin Horse (2011, Ungari)

Lavastaja: Béla Tarr
Operaator: Fred Kelemen
Osades: János Derzsi, Erika Bók, Mihály Kormos, Ricsi
Muusika: Mihály Vig

Béla Tarr’i (Satantango, The Man From London) viimane film “The Turin Horse” (algupärane pealkiri ungari keeles “A torinói ló”) on kunstiline edasiarendus saksa filosoof Friedrich Nietzschega juhtunud seigast, kus viimane nägi talumeest peksmas hobust. Nietzsche olevat kaastundest hobuse kaitseks välja astunud. Sündmusest vapustatuna langenud Friedrich Nietzsche sügavasse vaimuhaigusesse, mis aheldas ta voodisse ning võttis talt kõnevõime ning 11 aasta möödudes ta suri.
Lavastaja keskendub oma teoses aga hobuse loole – mis sai kõnealusest hobusest edasi?
Autor vaatleb hobust (Ricsi), tema peremeest (János Derzsi) ja viimase tütart (Erika Bók), nende igapäevase elu rusuvas rutiinis ja kuigi kõik kordub päevast päeva, vaat et masinliku järjepidevusega, on selge, et asjaosalised liiguvad lõpu suunas, mis aeglaselt, kuid kindlameelselt läheneb.
Béla Tarr on oma intervjuudes öelnud, et teda paelub aeg ja selle vaatlemine läbi tegelaste ning taustsüsteemide. Seda ei ole lihtne saavutada, kuid tundub, et antud filmis ongi just kulgev aeg peategelaseks. Hobune ja inimesed on pigem lakmuspaberiks, kui peategelasteks. Sellist omanäolist ja julget lähenemist filmile ei kohta tänapäeval tihti, isegi mitte maailmakino kontekstis. Just filmi väline minimalism aitab esile tõusta sisulisel täiusel, mis ei ole kindlasti igaühele vastuvõetav, kuid siiski võiks huvi pakkuda paljudele, sest isegi kui jätta kõrvale kõikvõimalik psühholoogiline mõttetöö, on tegemist väga omanäolise filmikeelega, mida toetab väga hästi valitud muusika. Nende kahe koostöös ja üldises minimalismis moodustub huvitav ja omanäoline tervik, mis mõjub väga värskelt ning uudselt.

The Turin Horse võitis Berliini filmifestivali hõbekaru


Terminalis saadava “The Turin Horse” dvd hind 9 eur

Lisaks Terminalis saadaval Béla Tarr’i filmid:

  • “Man From London” – 10 eur
  • “The Béla Tarr Collection” – 22 eur

(The Man From London, Werckmeister Harmonies, Damnation)

 

Advertisements

Kommenteerimine on suletud.